sendromlar.com
sendrom

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan Yorumlar | iletişim

Huzursuz Bacak Sendromu

Huzursuz bacak sendromu, bacaklarda olağan dışı hislere yol açan, tıpta Eillis-Ekbom hastalığı olarak tanımlanan nörolojik bir hastalıktır. Hastalıkta huzursuzluğa yol açan hisler aslında bacaklarla alakalı değil beyinle alakalı olarak gelişir. Hasta beyinden gelen sinyallerle bacaklarını kontrolsüz bir şekilde oynatır. Toplumun tamamının %5'inde görülen, genelde 65 yaş üstü kişileri %10'unu etkileyen bir hastalıktır. Kısaca HSB olarak tanımlanan hastalıkta genelde her iki bacak birden etkilenir. Ancak tek bacağı etkilenen kişilerinde varlığı söz konusudur. Bazı vakalarda belirtiler hafif seyirli olurken bazılarında gelişen belirtiler günlük aktiviteleri yerine getiremeyecek şekilde görülebilir. Bazı vakalarda ise belirtiler ara ara görülür. Eğer huzursuz bacak sendromu tanısı konulmuşsa hastalığa neyin sebep olduğu araştırılmalıdır. Genetik yatkınlık, demir eksikliği huzursuz bacak sendromuna neden olan en yaygın sebeplerdir. Sendrom her yaşta görülebilir.

Huzursuz bacak sendromu özellikleri ve belirtileri

Rahatsızlık veren bir hisle bacağı oynatma ihtiyacı hissedilir. Bu hisler her kişide değişik şekillerde gelişebilir. Uyuşma, zonklama, karıncalanma, üşüme, yanma, ağrı gibi hisler gelişebilir. Bu tür belirtiler yalnızca huzursuzluk değil bacaklarda ciddi anlamda ağrıya da yol açabilir. Geceleri belirtiler daha da artabilir. Belirtiler yatmaya yakın ya da gece bazı saatlerde hareketsiz kalınması sonucu başlayabilir. Bu belirtiler uykuya dalış sürecini geciktirir. Hastalarda uyku problemleri de görülür.

Belirtiler dinlenme ya da gevşemeyle daha belirgin olur. Özellikle akşamları dinlenmek amacıyla uzanır pozisyon alındığında, uzun yolculuklarda daha fazla hissedilir.

Şikayetler bacak hareket ettirildiğinde ortadan kalkabilir. Hastalar yaşadığı belirtiler doğrultusunda ayağa kalktığında yaşadıkları hisler ortadan kalkacaktır. Fakat tekrar dinlenme pozisyonu alındığında belirtiler tekrar başlar. Bacağı hareket ettirmek kısa süreli rahatlama sağlar. Bacaklarda gelişen rahatsızlık hissi ayak bileği ve kalça arasında herhangi bir alanda kendini gösterebilir.

Huzursuz bacak sendromu nedenleri

Demir eksikliği: Huzursuz bacak sendromu için yapılan araştırmalar sonucu demir eksikliğinin bu hastalığa ciddi anlamda neden olduğu saptanmıştır. Mide veya bağırsak kanaması, adet dönemlerinin şiddetli geçmesi, kan bağışı yapmak vücutta demir eksikliğine neden olabilir.

Böbrek yetmezliği: Genelde demir eksikliği ya da demir eksikliği sebebiyle ortaya çıkan kansızlık böbrek yetmezliğine yol açabilir. Bu durum farklı kimyasal değişimlerle birleştiğinde huzursuz bacak sendromu kötüleşebilir.

Huzursuz Bacak Sendromu

Gebelik: Huzursuz bacak sendromu hamilelik döneminde değişen hormonlar nedeniyle ortaya çıkabilir. Her beş hamilelikten birinde hamileliğin son aylarında huzursuz bacak sendromu görülebilir. Hamilelikte huzursuz bacak sendromunun neden ortaya çıktığı henüz tam olarak tespit edilememiştir. Doğumdan sonra yaşanan belirtiler kendiliğinden ortadan kalkar.

Kalıtım: Huzursuz bacak sendromu kalıtımsal olarak görülebilir. Daha çok erken yaşlarda görülen huzursuz bacak sendromu nedeni kalıtımdır.

Kronik hastalıklar: Şeker hastalığı, kronik böbrek yetmezliği, troid problemleri, fibromiyalji, romatoid artrit gibi bazı hastalıklar huzursuz bacak sendromunu tetikleyebilir.

Dopamin hormonu: Beyinde salgılanan bir hormon olan dopamin düzeyinde yaşanan dengesizlik huzursuz bacak sendromunu tetikleyebilir. Dopamin hormonu kas kontrolünde görevli bir hormondur. Bu nedenle de huzursuz bacak sendromunda etkili olabileceği düşünülmektedir.

Huzursuz bacak sendromu tedavisi

Huzursuz bacak sendromu tedavisi için öncelikli olarak sendroma neyin sebep olduğu araştırılarak bulunmalıdır. Altta yatan neden bulunarak tedavisi yapıldığında huzursuz bacak sendromuyla alakalı şikayetler ortadan kalkabilir. Hastada demir eksikliği tespit edilmişse demir desteği sağlanır. Bu durumda huzursuz bacak sendromu da tedavi edilebilir. Eğer altta yatan bir neden tespit edilememişse ilaç tedavisi ve yaşam biçiminde değişiklikler yapılarak hastalık tedavi edilebilir.

Huzursuz bacak sendromu belirtilerini hafifletmek için neler yapılabilir?

  • Özellikle geceleri kafein, sigara ve alkol gibi uyarıcı maddelerden uzak durulmalıdır. Sigaranın tamamen bırakılması yaşanan belirtileri hafifletmek için oldukça önemlidir.
  • Günlük düzenli egzersiz yapılmalıdır.
  • Rahatsızlık hissini azaltmak için sıcak ve soğuk kompres, bacaklara masaj yapmak yararlı olabilir. 
  • Uyku saati düzenli bir şekilde oluşturulmalıdır. Bunun için her gün aynı saatlerde yatmaya ve uyanmaya dikkat edilmelidir.

Huzursuz bacak sendromu ilaç tedavisi

Yaşam biçiminde uygulanan değişimlere rağmen hastalık belirtileri hafiflememiş ise ilaç tedavisi başlatılabilir. Hastalığın tedavisi için genelde Parkinson ve epilepsi hastalıkları için kullanılan ilaçlar reçete edilir. Beraberinde sakinleştirici, uyku hapları ve kas gevşeticiler kullanılabilir. Huzursuz bacak sendromuna direkt yönelik olarak kullanılabilecek henüz bir ilaç yoktur.

Yayınlanma Tarihi : 06.02.2017 09:58:50

Huzursuz Bacak Sendromu Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "Huzursuz Bacak Sendromu"


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Metabolik Sendrom

Metabolik sendrom, günümüzde oldukça sık rastlanan modern çağa ait bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. En çok hareketsiz ortamda çalışan bireyleri etkilemektedir. Masa başında çalışanlar ya da sürekli oturarak iş yapan kişi...

Gebelikte Huzursuz Bacak Sendromu

Gebelikte huzursuz bacak sendromu, daha çok dinlenme aşamasında anlaşılan bir rahatsızlık türüdür. Oturulduğu zaman ya da uyumak için uzanıldığı esnada dinlenen bacaklarda tarifi zor olan ağrılara huzursuz bacak sendromu denmek...

Down Sendromu Yaş Riski

Down sendromu yaş riski, ilerleye yaşlarda daha fazla artış göstermektedir. Özellikle 35 yaşından sonra kalınan gebeliklerde down sendromu görülme riski daha fazla artmaktadır. Yani anne yaşı ile down sendromu görülme riski arasın...

2 Yaş Sendromu Nedir

2 yaş sendromu nedir, Bu dönem hem aileler hem de çocuklar için oldukça zor ve sabır isteyen bir dönemdir. 2 yaş çocuklar bu dönemde konuşmaya  yürümeye ve soru sormaya çok meraklıdırlar. Bu nedenle de kendilerini bağımsız hissede...

Huzursuz Ayak Sendromu İlaçları

Huzursuz ayak sendromu ilaçları, Ayakta uyuşma ve karıncalanma oluşturan rahatsızlıklardan biridir. Sürekli veya aralıklarla kendini belli eder. Bir çok kişide görülme ihtimali oldukça yüksektir. Rahatsızlık genellikle bayanlarda...

İki Yaş Sendromu

İki Yaş Sendromu, Çocuğunuzun bebeklik döneminden çıkarak bağımsız hareket etmek istediği, anne ve çocuk arasındaki çekişmenin başladığı bir dönemdir. Çocuğunuzun psikolojisi açısından çok önemli olan bu dönemde anne ve babalar iç...

Hellp Sendromu

Hellp sendromu, Genel olarak hamilelik dönemlerinde oluşan bir sendromdur. Hamilelik hem anne hem de anne karnındaki bebek için önemli bir süreçtir. Hellp sendromu önemli bir durumdur. Hellp sendromu hamilelikte az görülse de son...

Hamilelikte Down Sendromu

Hamilelikte Down Sendromu, Down Sendromu hastalığı, Mongolizm ve zekada gerilik olarak bilinen bir kromozomsal bozukluğun ismidir. İnsanlar hücrelerden ve genlerden meydana gelir, bu genlerde kromozomlar sayesinde birbiriyle bağla...

Adet Öncesi Sendromu

Adet öncesi sendromu: Kadınlarda adet dönemi zorlayıcı ve rahatsızlık hissi veren bir dönemdir. Ay hali olarak da adlandırılan adet dönemleri bir çok kadında çeşitli sendromlara yol açmaktadır. Adet döneminin yaklaşmasıyla kadınla...

Premenstrüel Sendrom

Premenstrüel sendrom, direk olarak kadınlarda meydana gelerek kendisini ortaya çıkarmış olan bir durumdur. Bu durum bir hastalık olarak görülmemelidir. Çünkü meydana gelen bu sendrom direk olarak bir duygusal durum olarak ortaya ç...

Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

sendrom, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Temmuz - 2018